| | | AAA
Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki w Łętowicach
NASZA SZKOŁA ISTNIEJE OD PONAD 130 LAT

Aktualności

12 grudnia 2020 20:50 | Aktualności

Zapalmy Światło Wolności – obchody 39. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego

Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek zachęca do włączenia się w kolejną edycję akcji społeczno-edukacyjnej „Ofiarom stanu wojennego. Zapal Światło Wolności”. To hołd dla ofiar, a jednocześnie wyraz pamięci o tragicznych wydarzeniach, które rozegrały się dokładnie 39 lat temu. W niedzielę, 13 grudnia o godz. 19:30 w domach, urzędach i miejscach użyteczności publicznej zapłoną pamiątkowe znicze.

Ofiarom stanu wojennego. Zapal Światło Wolności

Akcja społeczno-edukacyjna „Ofiarom stanu wojennego. Zapal Światło Wolności” ma już kilkuletnią historię. Każdego roku 13 grudnia Polacy zapalają znicze w domach, urzędach i miejscach użyteczności publicznej. Świece te są symbolem pamięci o wszystkich tych, którzy stracili życie lub w inny sposób ucierpieli w wyniku stanu wojennego.
 
Przedsięwzięcie nawiązuje do gestu, jakim na początku lat osiemdziesiątych Polacy i inni mieszkańcy Wolnego Świata wyrażali sprzeciw wobec brutalnej polityki władz PRL. W oknach swoich domów stawiali symboliczne świece, aby dać wyraz solidarności z tysiącami internowanych i ich rodzinami.

38 lat temu symboliczne światełko pojawiło się również w oknie Pałacu Apostolskiego w Watykanie. W ten sposób solidarność z rodakami cierpiącymi w kraju wyraził papież Jan Paweł II.

źródło: men.gov.pl

Przeczytano: 111 razy. Wydrukuj|Do góry